logo

Awards

Penny Crane Award

The ACM SIGUCCS Penny Crane Award for Distinguished Service is a high-level award to recognize significant, multiple contributions from individuals over an extended period of time.

Hall of Fame

The ACM SIGUCCS Hall of Fame Award is an ongoing, web-based recognition of the many individuals who have contributed their time and energies to one or more things that have materially benefited SIGUCCS members in some way.

Communication Awards

Each year ACM SIGUCCS sponsors a competition to honor the best publications, websites and promotional material produced by university and college centers. A list of past winners can be seen below.

The competition recognizes excellence in developing useful and attractive publications in a variety of media categories and provides SIGUCCS conference participants with an opportunity to review publications that may help them develop or enhance their own work. The winning entries will be displayed during the conference for perusal by the conference participants.

Your entry must be developed by staff affiliated with your college or university. Institutions may enter up to three entries in each category. An institution may not enter a category judged by one of its staff or faculty members.

Note: The "Best of Category" winners in each category will be asked to judge the Communication Awards next year.

2012 Award Winners

Category 1a: Computing Services Public Website

Best of Category

Institution: Texas A&M University
Submission Title: Texas A&M Information Technology 2011 Annual Report: Connecting With Our Customers
Team Members: Allison Oslund, Gaurav Mandan, Xavier Porter, Laura Root, Ethel Vaught
Website: http://it.tamu.edu/annualreport/

Category 1b. Computing Services Mobile Website

Best of Category

Institution: Texas A&M University
Submission Title: Go Mobile: Texas A&M University's Mobile Strategy Website
Team Members: Allison Oslund, Gaurav Mandan, Xavier Porter, Ethel Vaught
Website: http://gomobile.tamu.edu

Category 2a. Printed Computing Newsletter

Best of Category

Institution: Texas A&M University
Submission Title: PossibilITies - Let's Get Physical
Team Members: Allison Oslund, Michelle Osterholm, Laura Root, Ethel Vaught
Website: http://it.tamu.edu/files/possibilities_newsletter_fall2011.pdf" target="_blank

Category 2b. Electronic Computing Newsletter

No Awards

Category 3a. Printed How-To Guides

Best of Category

Institution: University of Colorado Boulder
Submission Title: Desire2Learn Grade Book
Team Members: Paul Myers, Robert Schwander
Website: http://oit.colorado.edu/sites/default/files/D2L-Grade%20Book.pdf

Category 3b. Electronic How-To Guides (individual)

Best of Category

Institution: University of Arizona
Submission Title: Working with Dashboards Prezi
Team Members: Melanie Cooley, Jennifer Doll, Catherine Zavala, Ryan Straight, Suzanne Zimbardo, Steve Singkofer, Yvette Lizarraga Hernandez
Website: http://uits.arizona.edu/workshops/workshop_detail?view=190

Category 3c. Electronic How-To Guides (collection)

Best of Category

Institution: University of Colorado Boulder
Submission Title: Desire2Learn - Instructor Tutorials
Team Members: Paul Myers, Robert Schwander
Website: http://oit.colorado.edu/d2l/help/instructors

Category 3d. Instructional Classroom Materials

Best of Category

Institution: Virginia Commonwealth University
Submission Title: appsforVCU User Guide
Team Members: Gary Garbett, Sheila Chandler, Marie Scott, Scott Davis, Sam Kennedy, Hope Adams
Website: http://wp.vcu.edu/wereit/instructional-classroom-materials/

Category 4a. Printed Quick Reference Guides

Best of Category

Institution: Texas A&M University
Submission Title: Campus Connectivity: Residents' Flyer
Team Members: Lacey Baze, Allison Oslund, Michelle Osterholm, Laura Root
Website: http://it.tamu.edu/files/CampusConnectivity.pdf

Category 5a. General Service Promotional Materials

Best of Category

Institution: Virginia Commonwealth University
Submission Title: VCU Wireless Connectivity
Team Members: Gary Garbett, Kush Patel, Sam Kennedy, Hope Adams
Website: http://wp.vcu.edu/wereit/general-service-promotional-materials/

Award of Excellence

Institution: University of Arizona
Submission Title: Appointed Professionals Brochure
Team Members: Kay Stevens Beasock, Lisa Stage, Richard Holland, Deborah Andrysiak,Alexander Ganz
Website: http://uits.arizona.edu/sites/default/files/faculty-staff-brochure-web_0.pdf

Category 5b. General Service Campaign Materials

Best of Category

Institution: University of Arizona
Submission Title: University of Arizona Research Computing Campaign
Team Members: Kay Stevens Beasock, Lisa Stage, Richard Holland, Deborah Andrysiak, Alexander Ganz, Patti Van Leer
Websites: http://uits.arizona.edu/sites/default/files/UAResarchComputing2012.pdf
http://uits.arizona.edu/sites/default/files/RC-trifold.pdf
http://uits.arizona.edu/sites/default/files/RC-sneakpeek-3D-invite.pdf
http://uits.arizona.edu/sites/default/files/RC-grand-opening-invite.pdf

Award of Excellence

Institution: University of Colorado Boulder
Submission Title: Digital Victims Postcards
Team Members: Greg Stauffer, David Underwood, Tim Riggs, Donna Pattee
Website: http://oit.colorado.edu/sites/default/files/postcard_compilation2.pdf

Category 5c. Student Created Promotional Materials

Best of Category

Institution: West Virginia University
Submission Title: Invitation
Team Members: Jenn Buch, Robert Meyers, Eve Faulkes, Chet Cook
Website: http://oit.wvu.edu/siguccs-awards/

Category 5d. Short Promotional Video/Audio

Best of Category

Institution: University of Colorado Boulder
Submission Title: Mary Rippon: Time Traveler
Team Members: Micah Mador
Website: http://youtu.be/8veZTZQqpWg

Award of Excellence

Institution: Williams College
Submission Title: Zombies and Identity Thieves
Team Members: Peter De Riemer, Tamra Hjermstad, Criss Laidlaw
Website: http://oit.williams.edu/feature/zombies-and-identity-thieves/

Award of Excellence

Institution: University of Rochester
Submission Title: Phishing Bells
Team Members: Will Graver, Shelly Rogers, Galen Dole, Brenda Wideman, Mike Jones, Nicole Tischenko, Sara May
Website: http://youtu.be/Kf79GVnKdKM

Category 5e. Long Promotional Video/Audio

Best of Category

Institution: Williams College
Submission Title: Welcome to OIT!
Team Members: Dhyan Adler-Belendez, Sharron Macklin, Dinny Taylor
Website: http://oit.williams.edu/about/

Award of Excellence

Institution: University of Arizona
Submission Title: Kuali / UAccess Video
Team Members: Kay Stevens Beasock, Alexander Ganz, Lisa Stage, Deborah Andrysiak
Website: http://vimeo.com/39055810

Category 6a. Software Distribution Physical Media

No Awards

Category 6b. Software Distribution Electronic Media.

No Awards

Past Competition Winners

Fall 2011 - San Diego, California
Fall 2010 - Norfolk, Virginia
Fall 2009 - St. Louis, Missouri
Fall 2008 - Portland, Oregon
Fall 2007 - Orlando, Florida
Fall 2006 - Edmonton, Alberta, Canada
Fall 2005 - Monterey, California
Fall 2004 - Baltimore, Maryland
Fall 2003 - San Antonio, Texas
Fall 2002 - Providence, Rhode Island
Fall 2001 - Portland, Oregon
Fall 2000 - Richmond, Virginia
Fall 1999 - Denver, Colorado
Fall 1998 - Bloomington, Indiana
Fall 1997 - Monterey, California
Fall 1996 - Chicago, Illinois