Make Your Sun Shine

SIGUCCS 2015

November 9-13
St. Petersburg, Florida

Awards

Penny Crane Award

The ACM SIGUCCS Penny Crane Award for Distinguished Service is a high-level award to recognize significant, multiple contributions from individuals over an extended period of time.

Hall of Fame

The ACM SIGUCCS Hall of Fame Award is an ongoing, web-based recognition of the many individuals who have contributed their time and energies to one or more things that have materially benefited SIGUCCS members in some way.

Communication Awards

Each year ACM SIGUCCS sponsors a competition to honor the best publications, websites and promotional material produced by university and college centers. A list of past winners can be seen below.

The competition recognizes excellence in developing useful and attractive publications in a variety of media categories and provides SIGUCCS conference participants with an opportunity to review publications that may help them develop or enhance their own work. The winning entries will be displayed during the conference for perusal by the conference participants.

Your entry must be developed by staff affiliated with your college or university. Institutions may enter up to three entries in each category. An institution may not enter a category judged by one of its staff or faculty members.

Note: The "Best of Category" winners in each category will be asked to judge the Communication Awards next year.

2015 Award Winners

Category 1: Computing Services Public Website

Best of Category

Institution: Texas A&M University
Submission Title: Texas A&M Information Technology Flagship Website
Team Members: Allison Oslund, Laura Root, Tara Guin, Lacey Baze, Ethel Vaught, Chris Siems, Gaurav Mandan, Xavier Porter, Ashley Hildebrandt, Zinat Ahmed, Stephanie Hinze

Award of Excellence

Institution: Mercer University
Submission title: Mercer IT Website
Team Members: Denise Rogers, April M. Mills, Steve Ford, Rob Saxon, Todd Sayre

Category 2. Computing Newsletter (Print or Electronic)

No award

Category 3a. Printed How-To Guides

Best of Category

Institution: Virginia Commonwealth University
Submission Title: VCU fixIT Service Brochure
Team Members: Gary Garbett, Buddy Bishop, Dan Han, Sam Kennedy, Hope Adams

Category 3b. Electronic How-To Guides (individual)

No award

Category 3c. Electronic How-To Guides (collection)

Best of Category

Institution: Texas A&M University
Submission Title: New Aggie TechList
Team Members: Allison Oslund, Tara Guin, Morgan Hampton, Xavier Porter, Chris Siems, Miles Rucker, Michael Crocker, Andrew Lyssy, Ryan Burns

Award of Excellence

Institution: Williams College
Submission Title: Berhnard Music Lab
Team Members: Trevor Murphy, Randy Matusky

Category 4a. Instructional Classroom Materials

No award

Category 4b. Printed Quick Reference Guides

Best of Category

Institution: Virginia Commonwealth University
Submission Title: VCU Information Security Collective Responsibility
Team Members: Gary Garbett, Dan Han, Hope Adams

Category 5a. General Service Promotional Materials

Best of Category

Institution: Virginia Commonwealth University
Submission Title: VCU Technology Services 2013-2014 Report
Team Members: Gary Garbett, Sam Kennedy, Hope Adams

Award of Excellence

Institution: American University
Submission Title: The Road Ahead: IT Solutions Empower Campus
Team Members: Laurie Ambach, Amy Burroughs, Terry Fernandez, Sharjil Hasan, Cathy Hubbs, Jel Montoya-Reed, Kamalika Sandell, David Swartz

Category 5b. General Service Campaign Materials

Best of Category

Institution: University of Rochester
Submission Title: UR Tech Store Rebranding
Team Members: Sara May, Will Graver, Zachary Bokuniewicz, Tianyi Wang

Category 6a. Short Promotional video/Audio

Best of Category

Institution: University of Rochester
Submission Title: Technology Overview for Incoming Students
Team Members: Will Graver, Sara May, Tianyi Wang

Category 6b. Long Promotional Video Audio

Best of Category

Institution: Cuyahoga Community College – Eastern Campus
Submission Title: Advanced Technology Classroom (ATC) Tutorial
Team Members: Eric Kuentz, Cory Molner

Category 7. Use of Social Media

Best of Category

Institution: University of Rochester
Submission Title: The Institute of Popular Music You Tube Channel
Team Members: Will Graver, John Covach

Category 8. Student Created Materials

Best of Category

Institution: Lewis and Clark College
Submission Title: IT Baby
Team Members: Bennett Ramirez, Justin Counts

Award of Excellence

Institution: Whitman College
Submission Title: Angler Phish
Team Members: Ian Floyd, Kaitlin Justin

Past Competition Winners

Fall 2014 - Salt Lake City, Utah
Fall 2013 - Chicago, Illinois
Fall 2012 - Memphis, Tennessee
Fall 2011 - San Diego, California
Fall 2010 - Norfolk, Virginia
Fall 2009 - St. Louis, Missouri
Fall 2008 - Portland, Oregon
Fall 2007 - Orlando, Florida
Fall 2006 - Edmonton, Alberta, Canada
Fall 2005 - Monterey, California
Fall 2004 - Baltimore, Maryland
Fall 2003 - San Antonio, Texas
Fall 2002 - Providence, Rhode Island
Fall 2001 - Portland, Oregon
Fall 2000 - Richmond, Virginia
Fall 1999 - Denver, Colorado
Fall 1998 - Bloomington, Indiana
Fall 1997 - Monterey, California
Fall 1996 - Chicago, Illinois